Jak účinně odstranit demineralizaci: Praktické tipy a triky

Jak účinně odstranit demineralizaci: Praktické tipy a triky pro, 26 2023

Co je to demineralizace

Víte, co je to demineralizace? Jestli ne, pak jste jako já před pár lety. Demineralizace není nic jiného než proces, při kterém dochází ke ztrátě minerálů, konkrétně vápníku a fosforu, z tvrdých tkání, jako jsou zuby a kosti. Ale klid, není to nic, co byste měli šmahem odbýt – zvláště co se týče zubů. Když zuby demineralizují, začnou oslabovat a mohou vznikat kazíky a další problémy, a to nikdo nechce, že? Ale jak jsem se naučila, je to běžný jev a je hromada způsobů, jak se s tím vypořádat. Tak to společně zkoumejme, uvidíte, že to bude skoro tak zábavné, jako když můj papoušek Karel začne napodobovat zvuky vysavače. No dobře, možná to až tak zábavné nebude, ale přísahám, že budu své nejlepší já!

Příčiny demineralizace zubů

Má kočička Míša má zuby jako perličky, ale u nás lidí je to složitější. Příčin demineralizace zubů je totiž hned několik. Předním viníkem je špatná ústní hygiena – což může znamenat, že se člověk čistí zuby nedostatečně, nebo dokonce úplně špatně. Jíte-li hodně cukrů a kyselin, tyto látky útočí na sklovinu a postupně ji rozpouštějí. A co třeba nedostatek slin? Jo, i to je faktor. Sliny totiž obsahují látky, které pomáhají remineralizovat zuby. Když nefungují jak mají, nemají zuby dostatečnou obranu. A to jsem ještě nezmínila genetiku nebo některé typy lékařského ošetření, které taky mohou hrát svoji roli. Až si příště budu dávat ten obrovský kopeček cukroví, budu si muset vzpomenout, že kromě kalorií to má i jiné následky!

Prevence demineralizace

Jak praví staré přísloví: prevence je matkou moudrosti. Takže jak se bránit demineralizaci? Přede vším si pořádně čistěte zuby. A tím nemyslím žádné lelíkování, ale pečlivé a systematické čištění dvakrát denně. Používejte fluoridovou zubní pastu, protože fluorid je pro sklovinu jakýmsi zázračným balzámem. Dále je důležitý zdravý jídelníček – omezení cukrů a kyselin, které mohou pokládat základ demineralizaci zubů. Myslete také na to, aby se ve vaší stravě objevovaly potraviny bohaté na vápník a fosfor, tedy minerály, jež podporují zdraví skloviny. A nezapomeňte na pravidelné návštěvy u vašeho oblíbeného zubaře, i kdyby se vám do toho vůbec nechtělo. Pravidelné kontroly jsou klíčové k zachycení problémů dříve, než se stanou nezvladatelnými monstrózními problémy.

Přírodní způsoby jak podpořit remineralizaci

Když se řekne přírodní cesty k remineralizaci, většina lidí si představí možná kousání skály, ale já mám na mysli něco trochu chutnějšího. Začneme jednoduše – potraviny bohaté na vápník. To je klasika, jako sýry, jogurty a mléko. Samozřejmě chráníme zvířátka, takže je klidně můžeme nahradit mandlovým nebo sójovým mlékem, které jsou také královstvími vápníku. A nezapomeňme na zelenou – brokolice a jiné listové zeleniny jsou také plné dobroty pro vaše zoubky. Kromě toho jsou dobrým zdrojem fosforu, dalšího důležitého prvku pro remineralizaci. Ještě něco pro chuť? Sesame semínka – ta jsou mimo jiné skvělá na vápník a fosfor. A nezapomeňte na řádnou konzumaci tekutin, hlavně vody. Voda pomáhá udržovat v ústech správný ph balanc, a to je další krok k tomu, aby se vaše zuby cítily jako v lázních.

Změny životního stylu jako obrana proti demineralizaci

Nebojím se říct, že změnit životní styl může znít děsivě, ale ve skutečnosti to nemusí být nic radikálního. Jde o malé kroky, které vedou k velkým změnám. Už jsem zmínila dietu, ale co třeba pravidelný sport? Ano, i to může pomoci. Udržování aktivního životního stylu totiž podporuje krevní oběh, což přináší nutrienty těm správným místům (včetně vašich zubů). K tomu si přidejte omezení konzumace alkoholu a úplné odstranění kouření – věřte mi, váš úsměv vám bude vděčný. Další krok je starost o stres – věděli jste, že stres může snížit tvorbu slin? Pokud tedy pracujete v prostředí, které vás stresuje jako mě, když Míša uloví mé ponožky, zkuste najít způsoby, jak se trochu uvolnit. A pokud pociťujete suchost v ústech, zkuste si občas dát žvýkačku bez cukru – pomáhá tvorbě slin a zároveň čistí zuby. Vítejte ve vaší nové remineralizační rutině!

Rutinní návštěvy u zubaře jsou důležité

Nemám ráda zubaře – to je fakt. Ale vím, že rutinní návštěvy u něj jsou prostě nutností. A nebojte, není to tak strašné, jak to zní. Vždyť vaše zuby si zaslouží tu nejlepší péči, že? Zubař přece jen ví nejvíce o stavu vašich zoubků a bude první, kdo pozná, pokud dojde k demineralizaci. Může vám doporučit vhodné zubní pasty, ústní vody a jiné přípravky s fluoridem, který bude váš nejlepší pomocník v boji proti demineralizaci. Vaše zuby občas dostávají i takovou malou spa proceduru – fluoridační lázeň, která je posílí a ochrání. A pokud to bude potřeba, zubař může aplikovat i speciální ošetření, jako jsou třeba kompozitní výplně, které pomohou zrekonstruovat odemělé části zuba. Takže, když přemýšlíte, že tu kontrolu u zubaře zase odložíte, přemýšlejte znovu. Možná to nebudete očekávat, ale když vám po všem poví ten magický větičku "Bez kazů", bude to jako hudba pro vaše uši.

Farmaceutické přípravky a doplňky stravy

Tak a teď trošku té vědy. Na trhu je celá řada doplňků stravy a farmaceutických přípravků, které jsou jako stvořené pro to, aby vašim zubům dodaly zpět co jim chybí. Hovoříme o vápníku a fosforu, ale nezapomeňte, že i vitaminy jsou důležité. Vitamín D je klíčový pro správnou absorpci vápníku, takže bez toho by doplňky vápníku nebyly zdaleka tak efektivní. Rozhlédněte se po obchodech nebo lékárnách a najděte si takový doplněk, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a životnímu stylu. Existují i zubní pasty s extra vysokým obsahem fluoridu nebo speciální gely, které může předepsat zubař, pokud si myslí, že vaše zuby potřebují extra péči. A pokud jste na tom jako já a tabletky jsou pro vás noční můra, nebojte se. Vápník se dá zkonzumovat i v tekuté formě – opět je důležité, aby byl správně kombinován s vitamínem D.

Je demineralizace vratná?

To je otázka za milion – je demineralizace vratná? A víte co? Pod určitými podmínkami ano, může být. Celkem povzbuzující, co říkáte? Remineralizace zubů je reálná, ale vyžaduje to čas a disciplínu. Jestli máte drobné problémy s demineralizací, není to konec světa. Včasná prevence a náprava mohou vaše zuby vrátit tam, kde bývaly – silné a zdravé. Základem je udržovat dobré ústní hygieny návyky, vyhýbat se látkám, které mohou sklovinu poškozovat, a neopomíjet ani jeden z výše zmíněných bodů. Pokud se opravdu snažíte a přesto máte pocit, že to nestíháte, zubař může zvolit ošetření jako je například nanášení fluoridu nebo dokonce laserové terapie, které mohou proces remineralizace ještě více podpořit. No a pokud to čtete a říkáte si, že vaše zoubky jsou v pořádku a demineralizace je něco, co se vás netýká – skvělé! Ale nezapomeňte – úsměv je jako zahrada; vyžaduje péči, laskavost a pravidelnou kontrolu. Tak tím směrem a šťastnou cestu k zubní wellness!

Předvolby barvy