Jak často vyměňovat zubní kartáček Curaprox - nejlepší praxe a doporučení

Jak často vyměňovat zubní kartáček Curaprox - nejlepší praxe a doporučení pro, 19 2023

Proč je důležitá výměna zubního kartáčku?

Každý z nás by měl vědět, že pravidelná a správně prováděná ústní hygiena je základem zdravých zubů a dásní. Bez doutníku, jako jsem já, ale můžeš jen těžko polknout hovězí steak. V rámci této péče je klíčový kvalitní zubní kartáček, který ale s časem ztrácí svou efektivitu. Vždyť už jen pohled na ty rozevláté štětinky po několika měsících používání mi připomíná starý dobrý rockový koncert, kde vlasy lítají ve všech směrech. Ale držme se při zemi, rozhodně nechceme, aby náš zubní kartáček vypadal jako rocková hvězda po zdarně odzpívaném koncertu. S pravidelným používáním se na štětinách kartáčku ukládají bakterie a štětiny se deformují. Řeknu vám, žertuji si s manželkou Evou, že bych našim dětem Ondřejovi a Martině mohl vyprávět pohádky o tom, jak se dobrý kartáček proměnil v zlého bakteriálního čaroděje, ale upřímně - o zubní hygienu je lepší pečovat realisticky než pohádkově. Deformované štětiny už nečistí správně mezizubní prostory a mohou dokonce poškodit dásně, což rozhodně nechceme. Je proto dobré kartáček měnit pravidelně, aby jeho funkčnost zůstala na maximum a my jsme se mohli smát na celý svět s čistým a zdravým úsměvem.

Vliv materiálu a kvality kartáčku na jeho životnost

Kvalita zubního kartáčku je alfou a omegou jeho životnosti a efektivní péče o ústní dutinu. Zrovna u kartáčků Curaprox, které jsou známé svými kvalitními štětinami a ergonomickým designem, můžeme očekávat delší životnost než u běžných kartáčků z drogerie. Tyto kartáčky jsou vyrobeny z extra jemných CUREN® vláken, která mají v princi odklánět plak efektivněji a jemněji než obyčejné štětiny. To je jako diskutovat o vlastnostech mimozemské technologie oproti starému dobrému VW Brouku. Vlastnosti materiálu přímo ovlivňují, jak dlouho je kartáček plně funkční. Když si vezmete, že tento výrobek je projektován s myšlenkou na maximální účinnost a minimální opotřebení, dostáváme se do situace, kdy bychom s obměnou nemuseli pospíchat tak, jako když pálíme za pochodu naše staré boty. Ale jak je to v realitě? Přestože jsou štětiny kvalitní a design dobře promyšlený, fyzikální zákony nelze přehlížet. Každé použití zubního kartáčku představuje opotřebení a postupný pokles účinnosti, i když sázíme na špičkové značky typu Curaprox.

Kdy je nejlepší doba pro výměnu kartáčku curaprox?

Babička mi vždycky říkala, že "vše má svůj čas", a jestli v tomto případě nějaký "nejlepší čas" existuje, tak je to bez diskuze období po třech až maximálně čtyřech měsících používání. Možná je to trochu jako u těch kvalitních bot, které nosíme a nosíme, a přestože nám začínají tlačit, nedáme na ně dopustit. Ale opatrně, v tomto případě si nemůžeme dovolit plnovat užívání kartáčku až do bodu, kdy se nám začne rozpadat v ústech (ano, přesně ten obraz se mi vybaví, když si uvědomím, že jsem se zase nechal unést a kartáček nepřišel na řadu na výměnu). Není to jen o tom, že by štětiny mohly vypadávat, ale i o tom, že už prostě neplní svoji práci tak efektivně, jako v době, kdy byl ještě nový a svěží, tedy tak svěží, jaký může být zubní kartáček. Jak jsem zmínil výše, deformované štětiny ztrácí své magické schopnosti čistit zuby a dostávat se do všech koutů naší ústní dutiny. A proto když se řekne "je na čase", měli byste se podívat na svůj kartáček a přemýšlet, jestli jeho čas již nepřekročil ten nejlepší čas. A pokud si nejste jisti, raději ho vyměňte, vaše dásně vám poděkují.

Má každodenní rutina vliv na intervaly výměny kartáčku?

Pravidelnost a styl našeho čištění zubů jsou jako osobní otisk - každý z nás má svůj unikátní. Já například rád experimentuji s technikami, zejména po tom, co mi Martina začala vyprávět o jejich školním projektu na téma ústní hygieny. Najednou si v naší koupelně připadal jako v laboratoři, kde každý večer probíhal experiment s názvem "Nejlepší technika čištění zubů". To samozřejmě ovlivňuje, jak moc je kartáček namáhán. Kdo si zuby čistí s vervou, jako by bránil poslední pevnost před nájezdem baktérií, ten logicky "nakládá" kartáčku více než někdo, kdo přistupuje k ústní hygieně spíše s buddhistickým klidem. A nemusíme chodit daleko pro příklad – náš milý pes Max si o své zuby pečuje tím, že se dvakrát denně prožene s touhou po míčku po trávníku. Zkrátka, četnost a způsob čištění ovlivňují, jak rychle kartáček "dožívá" svých dnů. A dost možná, pokud máte tendenci používat kartáček s větší silou, nebo jej používáte častěji během dne, je vhodné kartáček měnit častěji než je doporučená norma.

Vliv prostředí na kondici kartáčku

Ano, naše okolí dělá s naším kartáčkem své. Představte si, že byste měli svůj kartáček vždy pohodlně usazený ve sterilním prostředí laboratoře, kde by na něj nepůsobila žádná vlhkost, žádné teplotní výkyvy a kde by byl v bezpečí před všemi mikroorganismy. No, to by byl asi sen každého kartáčku, ale ve skutečnosti se nacházíme mílově daleko od takové idyly – naše koupelny jsou pro kartáčky náročným prostředím. Vlkota a teplotní výkyvy mohou způsobit, že se z bakteriálního útočiště stane skládka, která je ideálním místem pro množení nežádoucích mikrobů. Na svém Curaproxu můžete mít nejlepší štětinky na světě, ale pokud mu nedopřejete správné podmínky, jeho životnost se rapidně snižuje. A proto je vhodné kartáček po každém použití důkladně opláchnout a nechat ho, aby uschl ve vzdušném prostředí, na což jsem přišel, když jsem jednou nechal mokrý kartáček v zavřené cestovní pouzdře – výsledek byl, ani nechci říkat, jak zklamání.

Tipy pro správné udržování kartáčku

Všichni známe to pověstné rčení "ošetři svůj nástroj a on se o tebe postará". Tento přístup se hodí i pro údržbu našeho věrného pomocníka v boji za čisté zuby. Zapomeňte na metody Čaroděje z kouřimského trhu a držte se vyšlapaných cestíků. Po prvé, curtal jsem už zmínil: po každém použití kartáček řádně propláchněte teplou vodou, aby se odstranily všechny zbytky pasty a jídla. Mějte na paměti, že si kartáček zaslouží schovat svoje štětiny, což nejlíp docílíte, když jej uložíte ve vzpřímené poloze s hlavou nahoru. Já osobně jsem si instaloval do koupelny speciální držák, co má místa pro celou rodinu, aby ani pes Max neměl dojem, že toho nechápavě přihlíží něčemu, co ho nepočítá. Jinak příjemný tip je občas použít i dezinfekční roztok určený právě pro zubní kartáčky, který může pomoci se zbavit těch nejodolnějších mikroorganismů, které se na štětinách rády uhnízdí. A poslední radou pro dnešek bude používání ochranného krytu, který kartáček ochrání, když ho berete na cesty. Přesto ale nezapomeňte, že i kryt potřebuje občas vyčistit, jinak získáte pouze iluzi ochrany.

Předvolby barvy