Pečetění fisur

Co je to?

Zjednodušeně řečeno, zaplácneme zub, aby se nezkazil. Pečetění fisur se týká zubů, které mají fisury, což jsou rýhy na kousacích ploškách stoliček a třenových zubů. Tyto zuby mají na kousací plošce jamky, kde se s oblibou zachytává potrava, a kde se s oblibou stravují bakterie produkující kyseliny, které nám naleptávají zubní sklovinu. Sklovina slábne a hle! Zubní kaz.

Této situaci můžeme elegantně předejít pečetěním fisur. Pečetěním fisur zpečetíme osud bakterií, obývajících rýhy a štěrbiny na kousacích ploškách zubů.

Kdy je vhodné pečetění fisur?

  • Pokud jste měli v dětství na mléčných zubech více kazů.
  • Jestliže je u vás v rodině zvýšená kazivost.
  • U zubů s velmi hlubokými rýhami.

Pečetění první dospělé stoličky

První dospělá stolička se na svět vyklube zhruba okolo šestého roku dítěte. Většinou nikým nezpozorována. Je opomíjena při čištění, nikdo se o ní nestará a nikdo o ní neví. Bohužel většinou je pak nalezena panem zubařem již s kazem.

Po prořezání se ochranný obal zubu teprve utváří, a to směrem od vrcholků hrbolků dolů. Pokud se tedy v rýhách ukládá potrava, dochází ke tvorbě zubního kazu. Pokud se takto vyklubaná šestka včas podchytí, je možné ji zapečetit a předejít tak budoucím problémům.


Schválně jestli se mezi námi najde jedinec, který nemá plombu ani na jediné šestce?

Zdroj inspirace