Aft

S afty si člověk užije své. Nejenže ani pořádně nevíme, jak samosté slovo “aft” skloňovat, ale zároveň nenáme ani ponětí, proč se nám v ústech objevují.

Aft si nevybírá

O skloňování se bavit nebudeme, to necháme na příště. Vězte však, že afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním sliznice úst. Chlubit tímto onemocněním se může až pětina populace. Aft si nevybírá. V tomto případě nezáleží na tom zda jste žena, muž, právník či řidička autobusu.

Krycí jméno “Aft”

Aft je vážně mysteriózní onemocnění. Z ničeho nic se objeví a jen tak z ničeho nic nezmizí. S určitostí víme, že se nejedná o přenosnou nemoc. Nyní se budete muset vymlouvat na něco jiného, pokud nebudete chtít někomu dát napít z vaší lahve (o této problematice se zmíníme v dalším poutavém článku). Bohužel i některé jiné a závažnější nemoci se mohou zpočátku tvářit jako aft. To, zda se jedná o nějakou takovou zákeřnou nemoc, určí lékař.

zubni ordinace praha 1

Co afty umějí?

Většina z nás už to zažila, ale pro ty nepolíbené příznaky popíšeme… Bolí to! Zejména při jídle. Pokud se aft objeví na nějakém velmi příhodném místě, pak bolí i při mluvení. A pokud je drzý, pak bolí i jen tak. Někteří fajnšmekři dokáží dle různých indicií pocítit příchod aftu. Mezi příznaky patří pálení, tlak, menší otok sliznice. V tomto stádiu lze bezpečně říci, že se aft dostaví do tří dnů.

Zubni ordinace Praha 1

Kde najdeme afty?

Pokud se je tedy vydáme hledat, tak kam? Aft je velmi prozíravý a netvoří se jen tak někde. Má úroveň. Nevytvoří se na sliznici, která se keratizovaná. Aft tedy nikdy nenajdeme na tvrdém patře (ano, máme i měkké) a dásních. Alespoň něco. Jinak má aft plné pole působnosti.

Jak na aft?

To je těžké. Léčba většinou vyžaduje známou příčinu nemoci, což v tomto případě nelze určit. Bolest zubní lékař tlumí místní aplikací speciálních roztoků s obsahem chloridu zinečnatého, dusičnanu stříbrného, peroxidu vodíku. Aft je jimi naleptán, urazí se a přestává bolet. Pokud se k vám afty rádi vracejí, může to být proto, že máte málo železa, vitaminu B a kyseliny listové. Dále vám zubní lékař doporučí různé roztoky či gely pro domácí léčbu.

Závěrečné moudro

Jak to shrnout? Nebuďme poseroutkové, zatněme zuby a věřme v lepší budoucnost! Aft za pár dní krutých bolestí zmizí…

Inspirace