Zánět dásní

Aby toho nebylo málo, další součást ústní dutiny, která může dělat problémy pokud na ní nejsme hodní, jsou dásně. Dásně slouží zubům jako závěsný aparát. Je tedy logické, že pokud nejsou zdravé dásně, zuby na tom nebudou nejlépe. Onemocněním dásní, neboli parodontopatií, trpí velká část populace.

Onemocnění dásní můžeme rozdělit na zánětlivé a nezánětlivé.

Nezánětlivá onemocnění dásní

Mezi nezánětlivá onemocnění dásní se řadí ty změny závěsného aparátu zubu, které nemají co do činění s plakem. To znamená, že je jedno, jak si zuby čistíte. Ano, není to fér. Čím je tedy parodont poškozován?

  • Hormonálními změnami
  • léky
  • chemickými či mechanickými prostředky
  • nekrózami vzniklými při celkových onemocněních či užíváním léků

Řadíme sem také obnažené krčky zubů.

Zánětlivá onemocnění dásní

Mezi zánětlivá onemocnění dásní patří gingivitida a parodontitida. V dnešní době se uznává plaková teorie, která hlásá, že za postižení parodontu jsou zodpovědné určité druhy mikroorganismů. Tyto potvůrky jsou přítomné v plaku. Organismus se snaží bránit proti nepřátelům , a při bitvě dochází k destrukci parodontu. Destrukce parodontu je některými vědci vnímána jako přehnaná reakce organismu na přítomnost bakterií. Nic se nesmí přehánět, že.

Onemocnění dásní u dětí

Děti tento článek číst nejspíše nebudou a nemusí, protože se jich onemocnění dásní skoro ani netýká. A když už, pak za to může špatná ústní hygiena. Je to tu zas, bez čištění to nejde ani u prďolů. U těžších forem onemocnění dásní jsou spouštěči systémová onemocnění, poruchy imunity a užívání léků.

Optimistické zakončení

Tak si to shrneme. Většinu z nás trápí plakem způsobený zánět dásní a koho ne, ten platí pivo. Jak tomu předcházet? Čistěním zubů, poctivým! Chozením na pravidelné prohlídky ke svému zubaři. Stomatolog problém včas odhalí a poskytne adekvátní péči. Tímto postupem lze předejít i takovým situacím, jako jsou ztráty chrupu. A to se vyplatí.

 Zdroj