Dětské zoubky

zubní ordinace praha 1

Ku příležitosti narození bratra pana doktora, si dovolíme na téma zoubků malých človíčků napsat krátký informační článeček.

Než se objeví zoubky

Malé miminko přichází na svět s celou řadou dovedností. Umí uchopit váš prst, umí dobře protáhnout hlasivky, dokáže sát a používat žvýkací svaly. Je tedy již téměř kompletně vybaven do života.

Než se děťátku začnou prořezávat zoubky, je vhodné koupit mu nějaké kousátko. Jistě, na chvíli postačí i prstík. Pokud dítěti půjčíte prstík svůj, pak se bojte dne, kdy se mu prořezá první tesák. Pak už nevysvětlíte, proč mu nechcete prst půjčovat. Kousátka se prodávají různá. Příjemné je to s tekutinou uvnitř. Dá se zchladit, což je pro překrvenou dětskou dásničku velmi příjemné. Kousátko tlačí na dáseň a zklidňuje nejen okolí prořezávajícího se zoubku, ale i okolí kolem domu.

zubní ordinace praha 1

Před prořezáním se na místě budoucího zoubku objeví malý hrbolek. Může vzniknout i nepatrná krevní sraženina, kterou zubní lékař propíchne a napomůže tak prořezávání.

Hele mámo! Zub!

Zoubky se u malých človíčků prořezávají podle přísného přírodního pořadí. První se vyklube spodní řezák a to kolem šestého měsíce. Pokud se u vás ještě nic nevyklubalo, nezoufejte. Přísné je jen pořadí a ne doba prořezání. V tomto stádiu začíná být miminko legrační. Poté se mu v pusince objeví druhý spodní řezák, následovaný prvním a druhým horním řezákem.

stomatologie praha 1

V tomto bodě se mějte na pozoru. Miminko kouše a bolí to.

V období prořezávání zubů je dítě neklidné, nevrlé a tak podobně. Nebojte se, přejde ho to, a tento stav se opět navrátí až v pubertě. Může se objevit i průjem, horečka. Pokud se tak stane, navštivte praktického lékaře.

Jak o zoubky pečovat?

Všichni víme, že zubům škodí cukry. Taky hodně z nás ví, jak uklidnit dítě. Cukrem. Dilema, které nevyřeší ani dvouhodinová filozofická debata. Nicméně všechny tyto cukříky, chemické napodobeniny a jiné zajímavé věci, se vyskytují jako přísady v barevných dětských džusíkách. Věřím, že si na vás maminky na dětských hřištích nebudou ukazovat prstem, že dáváte svému dítěti obyčejnou vodu. Pokud navíc dítě již odmala naučíte nejíst a nepít mnoho sladkého, dáte mu do budoucna veliký dar.

Po každém jídle by se měly zoubky vyčistit. No, ono je těžké donutit dítě vyčistit si je dvakrát denně. Stačí si po jídle alespoň vypláchnout ústa. Také pozor na dudlíky namočené v medu a rozšířený fenomén, že pokud sním jablko, už si nemusím čistit zuby. Ovoce obsahuje velké množství cukrů a kyselin, které naleptávají sklovinu.

Mléčný zub je základ státu

Mléčný chrup by měl být zdraví, protože “drží místo” stálým zubům. Pokud “mlíčňák” vypadne předčasně, ovlivní to postavení druhého zoubku. Jestliže jsou první zoubky zkažené, v ústech se vytvoří nepříjemná “parta” bakterií, které napadnou i zuby stálé.

Osvojení si čištění zubů ve velmi nízkém věku je výhra do budoucnosti.

Za celou zubní ordinaci přejeme malému bráškovi pana doktora hodně štěstí, lásky, míru a zdravých zoubků:-)

Zdroj