Zánět trojklaného nervu

Nervy. Jsou všude. Když o někom řeknete, že vám leze na nervy, určitě byste nechtěli, aby vám lez zrovna na ten trojklanný.

Co je to zánět nervu?

Zánět nervu, odborně neuritida je vcelku běžná nervová porucha, která vzniká drážděním nervu. Takto podráždění nedokáže normálně působit na tkáň, kterou inervuje. Přítomnost zánětu může být způsobena mnoha faktory. Nejčastěji se jedná o toxické látky, které se mohou v těle vyskytovat díky nesprávné dietě, podvýživě, přepracování, špatným životním návykům a metabolickým poruchám. V takovýchto případech dochází k překyselení krve. Kyselost nepříznivě působí na strukturu nervů.

Další příčinou může být i zranění, dlouhodobý tlak na nervový kmen nebo vystavení chladu a větru po delší dobu.

Zánět trojklaného nervu

Zánět trojklaného nervu

Trojklaný nerv inervuje obličej, ústa, nos a zuby. Přenáší vjemy jako teplo, chlad, dotek a bolest. To je jeho senzitivní část. Motorická část inervuje žvýkací svaly. Pokud dojde k zánětu tohoto nervu, postižený pociťuje úporné bolesti v oblasti obličeje.

Bolesti se zhoršují v chladu, po fyzické zátěži a při stresu. Lidé se zánětem trigeminu jsou často podráždění (můžete doufat, že manželka má “jen“ zánět nervu), mají často žízeň, napětí v břiše a bolesti obličeje.

Většinou je bolest pulzující, krátkodobá, velmi intenzivní a opakující se.

Jak se zánětu vyhnout?

Nestůjte v průvanu a teple se oblékejte. Jezte zdravě, dávejte na sebe pozor a nepřepínejte se. Myslete pozitivně, cvičte a pořádně dýchejte. Tato kombinace vám zajistí pevné zdraví a vyhne se vám každá nemoc, ne jen zánět nervu.

Zdroj