Amalgám

Historie amalgámu

Amalgám. Některými milován, jinými zatracován. Jaký je jeho příběh?

Zubní kaz vs. člověk

Už odedávna měli lidé problémy se zubními kazy. Zubní kaz, říká se, je nejběžnějším onemocněním dneška. Díky bohu, že se s ním umíme poprat. V dávných dobách řešili kazy různě. Díry po kazu zubaři vyplňovali včelím voskem, látkou, korálky…Avšak zub bolet nepřestal a kazil se stále dál.

Počátky revoluce

V roce 1826 jistý francouzský zubař Auguste Taveau přišel s nápadem vyrobit slitinu stříbra a rtuti.

amalgám

Stříbro a rtuť vytvořily pastu, která obstojně zaplnila díru po kazu a světe div se, ta pasta ještě ztuhla a nevypadla! Jaký skok od kusu látky. Objev měl ze začátku své mouchy. Při tuhnutí například tato hmota výrazně nabývala na objemu. Což bylo pro pacienta poněkud nemilé. Pacient nemohl správně skousnout a co bylo horší, zub se mohl roztrhnout. Možná pro tyto skutečnosti se zázračná stříbrná pasta netěšila velké oblibě.

Amalgám slaví

Po neúspěchu na evropském trhu se odhodlali bratři Crawcouriovi prorazit v novém světě. Amerika je země neomezených možností. Bratři sice nebyli odborníci, ale zato byli skvělí obchodníci a tak vsadili na reklamu. Ano přátelé, vidím vám to na očích, reklama hýbe světem. Amalgám slavil úspěch!

Ale i v Americe dokáží být lidé závistiví. Konkurenti rozhlašovali, že amalgám je zdraví škodlivý, že se nehodí na plomby. Jistě jim pomohl fakt, že rtuť je poměrně jedovatá látka. Bratři nevydrželi nápor a odjeli z Ameriky.

Seriózní problém

Amalgám s takovou pověstí již nikdo ze seriózních zubařů nechtěl používat. Černé zubařské ovce razily názor, že amalgám má budoucnost. Americká zubařská společnost oznámila, že kdokoliv amalgám použije, bude obviněn ze zanedbání lékařské péče.

Tuto skutečnost rozsekl statečný zubař Joseph Foster Flag. Nejslavnější americký doktor se vyjádřil ve prospěch amalgámu a toto své tvrzení podložil argumentem, že zuby vyplněné amalgámem vydrží mnohem déle, než zuby vyplněné jinou hmotou.

amalgam

Amalgám do každé rodiny

Koncem devatenáctého století ovládl amalgám ústa pacientů. Kontroverzní ovšem zůstává dodnes. U nás v ordinaci se s ním můžete také setkat, ale samozřejmě doba pokročila a tak vám můžeme nabídnout i jiné, neméně revoluční, materiály. Vybrat si můžete zde

Zdroj