Vypadlá plomba

zubni ordinace praha 1Vypadla vám plomba? Čas od času se to může stát. Ať už v důsledku odsloužených let dané výplně nebo nesprávně zvoleným výplňovým materiálem. Co v takovém případě dělat? I kdyby vás postižený zoubek nebolel a díra v něm by vám nijak nevadila, doporučujeme objednat se k vašemu zubnímu lékaři.

Co se totiž děje když vypadne plomba?

Zub má ochranou složku, která se jmenuje sklovina. Tato tenounká vrstva je nejtvrdší tkání v těle a buďme rádi, že jí máme právě na zubech. Když už máme nějaký ten kazík vyvrtaný, je porušená i sklovina. Pod sklovinou se nachází zubovina (dentin). Ta ovšem není tak tvrdá a odolná a kaz se v ní šíří ryhleji. Díru vzniklou po odstranění kazu je tedy potřeba zaplnit nějakým výplňovým materiálem (amalgám, kompozit, skloionomerní cement). Tím se díra uzavře a zoubek je ochráněn.

V případě, že plomba vypadne a včas se nezhotoví výplň nová, do díry po plombě se dostává potrava. Kvůli nepřítomnosti ochranné vrstvy zubu (sklovině), je zub daleko náchylnější ke vzniku nového zubního kazu. V zubovině postupují “kazivé” procesy daleko rychleji a  jednoho dne mohou zasáhnout až do nervu. A to už bolí jako čert!

Tak neváhejte a pokud vám někde plombička chybí, objednejte se k zubnímu lékaři dřív, než bude pozdě.