S hrnečkem k zubaři

Patříte mezi ekologické nadšence a je vám líto každého plastu, který musí být použit?

Máme pro vás řešení! Jedna z našich nejmilejších kamarádek přišla s nápadem, nosit si s sebou do ordinace vlastní hrneček! Může to být váš nejvíc oblíbený, který vás psychicky povzbudí:-) I malé kroky mají velký efekt, pokud je udělá víc lidí. Věřte, že v tom nejste sami.

Co vy na to? Přijdete příště s hrnečkem?:-)

zubni ordinace praha 1

Hudba snižuje stres u zubaře

Také patříte mezi milovníky hudby a zubni ordinace prahanemilovníky ošetření v zubní ordinaci? Nemáte rádi zvuk vrtačky?

Vědci zatím usilovně pracují na tichých a bezbolestných vrtačkách, vy se ovšem můžete tomuto problému elegantně vyhnout již nyní. Jednoduše si s sebou do ordinace přineste mobilní telefon, iPod či jiné médium s Vaší oblíbenou muzikou. Při ošetření si tak můžete do uší pouštět oblíbený rock, pop nebo audioknihu a nemusíte se ničím nechat vyrušovat. Zkuste to. Funguje to!

Vypadlá plomba

zubni ordinace praha 1Vypadla vám plomba? Čas od času se to může stát. Ať už v důsledku odsloužených let dané výplně nebo nesprávně zvoleným výplňovým materiálem. Co v takovém případě dělat? I kdyby vás postižený zoubek nebolel a díra v něm by vám nijak nevadila, doporučujeme objednat se k vašemu zubnímu lékaři.

Co se totiž děje když vypadne plomba?

Zub má ochranou složku, která se jmenuje sklovina. Tato tenounká vrstva je nejtvrdší tkání v těle a buďme rádi, že jí máme právě na zubech. Když už máme nějaký ten kazík vyvrtaný, je porušená i sklovina. Pod sklovinou se nachází zubovina (dentin). Ta ovšem není tak tvrdá a odolná a kaz se v ní šíří ryhleji. Díru vzniklou po odstranění kazu je tedy potřeba zaplnit nějakým výplňovým materiálem (amalgám, kompozit, skloionomerní cement). Tím se díra uzavře a zoubek je ochráněn.

V případě, že plomba vypadne a včas se nezhotoví výplň nová, do díry po plombě se dostává potrava. Kvůli nepřítomnosti ochranné vrstvy zubu (sklovině), je zub daleko náchylnější ke vzniku nového zubního kazu. V zubovině postupují “kazivé” procesy daleko rychleji a  jednoho dne mohou zasáhnout až do nervu. A to už bolí jako čert!

Tak neváhejte a pokud vám někde plombička chybí, objednejte se k zubnímu lékaři dřív, než bude pozdě.

Ústní voda v tabletkách

zubní ordinace praha 1

Se zajímavou vychytávkou přišla nečekaně firma Lush, která se pyšní kosmetickými výrobky pro vegany a milovníky zvířátek. Uvedli na trh ústní vodu v tabletách, po které máte svěží dech a klidné svědomí, že při její výrobě netrpělo žádné zviřátko.

Tabletku prostě vložíte do úst, rozžvýkáte, přidáte vodu, probubláte, vyplivnete a jdete si po svým 🙂 Pokud navíc patříte mezi vegany, pak vás jistě potěší, že se uvnitř tabletek nenachází žádný živočišný produkt.

Celé povídání o ústní tabletkové vodě najdete zde.

 

 

Zubní korunka

Zubní korunka nahrazuje celou plochu zubu, který kvůli nepřízni osudu již nemůže vykonávat svou práci. Máme tím na mysli stavy, kdy je zub ochromen ve velké míře kazem, který zničil převážnou část zubu. Dále se pak zubní korunka hodí při řešení odlomených částí zubu, například vinou úrazu.

Zubní korunka se většinou aplikuje na mrtvý zub. Není potřeba se děsit. Mrtví zub znamená, že má ošetřené kanálky, tudíž již nedisponuje nervy. Zub se obrousí do takového tvaru, aby na něm bylo místo pro zubní korunku. Pokud se již zub nemůže chlubit vlastní korunkou a zbývají mu jen kořeny, pak je možné vytvořit čepovou nástavbou čep, na který se zubní korunka nasadí. A je vymalováno!

Zubní korunky jsou nejčastěji metalokeramické a celokeramické.

zubar praha 1

 

 

Fazeta

Fazeta je povedený vynález v zubním lékařství a dají se s ní zamaskovat všelijaké neplechy. Fazeta je vyrobená z keramiky. Poprvé byly fazety uvedeny do praxe již ve třicátých letech minulého století, kdy nikoho moc nenadchly. O padesát let později se s fazetami začalo pracovat čím dál častěji.

Jestli-že nejste spokojení se svou mezerou mezi zuby, pak je fazeta skvělá volba. Pokud nejste spokojení s barvou vašeho zubu, fazeta opět zachrání váš úsměv a sebevědomí. Fazeta se připevní na přední plošku zubů.

Existují i fazetované korunky. Jsou vyrobené z kovu a fazeta je na přední straně korunky.

 

zubar praha 1

Zubní implantáty

Zubní implantáty patří mezi moderní a ne zrovna levné varianty zubních náhrad. zubar praha 1

Zubní implantáty jsou umělé náhrady chybějících zubů. Nijak se nesundavají a jsou velice estetické. Dokáží tedy pohodlně nahradit to, co chybí. Zubní implantáty se zavádějí přímo do čelisti. Zubní implantát si můžeme představit jako šroubek, který se zavede do kosti. Na tento šroubek se pak upěvní umělá zubní korunka nebo můstek.

 

Plomba

Plomba. Každý máme alespoň jednu. Každý také ví, že plomba dokáže vyspravit zkažený zub. Plomba tedy dokáže nahradit část zubní korunky. Díky tomu je zub schopen znovu vykonávat svou funkci. Jak estetickou, tak kousací.

Plomby jsou vyráběny z různých materiálů. Do nedávna byl nejrozšířenějším materiálem amalgám, který je v posledních letech nahrazován estetičtějšími kompozitními pryskyřicemi, skloionomerními cementy a kompomery.

zubar praha 1

Zuby

Zuby jsou pro nás samozřejmostí. Je však nutné se o ně starat. Když tak neuděláme, dozajista se s nimi budeme muset rozloučit. Někomu se mohou zdát na obtíž, je však bez námitek, že jsou velmi důležité pro naše fyzické i psychické zdraví.

V dospělosti máme v ústech celkem 32 zubů, pokud se nám tedy prořezaly i zuby moudrosti. Někdo má zubůzubar praha 1 dokonce i více. Jejich rentgenové snímky většinou zdobí nástěnky zubařů.

Zuby dělíme na řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky. Každý zub má tvar podle toho, jakou funkci vykonává. Stoličky rozmělňují potravu, řezáky slouží k ukusování.

Zub samotný se rozděluje na korunku, která vyčnívá do úst, krček a kořen, který je zakotven v čelistní kosti. Povrch korunky pokrývá sklovina, nejtvrdší hmota v našem těle. Pod sklovinou je zubovina a dřeň obsahující nervy.

Paradentoza

Paradentoza, či parodontoza je onemocnění postihující závěsný aparát zubu.

Jak paradentoza vzniká? Možná vás to ani nepřekvapí, ale nejdůležitější pro vznik paradentozy je špatná ústní hygiena. Nedostatečné čištění zubů, špatný kartáček, ukládání zubního plaku a následně tvorba zubního kamene… Vždyť to znáte.

Paradentoza je vlastně bakteriální zánět podpůrných tkání zubů. Kvůli špatné dentální hygieně dochází k zánětu dásně a tvorbě chobotů (dásně se “odchlipují” od zubu). Dále dásně ustupují a obnažují se kořeny zubů. Paradentoza může v krajním případě vést až ke ztrátě zubu.

zubar praha 1